Živočíšna výroba

Dodnes sa stádo rozrástlo na počet 400 kusov hovädzieho dobytka na viacerých farmách, ktoré sa postupne stavali, aby mali zvieratá zabezpečené dobré životné podmienky. Víziou družstva bolo, aj bude mať zdravé a odolné stádo plemien Charolais a Aubrac, ktoré sa bude postupne rozrastať do počtu 700 kusov hovädzieho dobytka.
Na jar stáda vychádzajú na pašu, kde spásajú rozľahlé pozemky až do jesene, kedy sa vracajú prezimovať do maštalí. Pri neustálom dohľade počas obdobia telenia privádzajú na svet teliatka, ktoré ostávajú pri svojich matkách a sú pod starostlivým dohľadom zootechnikov a veterinára.

Plemeno Charolais

Plemeno Charolais patrí k najvýkonnejším mäsovým plemenám hovädzieho dobytka. Toto plemeno bielej až smotanovej farby vyniká veľkým vzrastom, silnými a zavalitými končatinami a vyrovnanou povahou.
Charolaiský dobytok disponuje veľmi dobrým hmotnostným prírastkom a nízkym podielom tuku. Samice tohto plemena sú dobrými matkami, ich schopnosť postarať sa o svoje potomstvo sa odráža intenzívnym rastom teliatok. K zaisteniu zdravej genetiky je nevyhnutná okrem prirodzeného pripúšťania býkov aj inseminácia, ktorú zabezpečujeme dovozom semena od najlepších francúzskych plemenníkov.
Jedným z našich cieľov je vychovávať výstavné plemenné býky, ktoré používame na zachovanie rodu tohto plemena, prípadne na predaj serióznym záujemcom.
U plemenných býkov je požadovaná hmotnosť 1200 až 1500 kg. Pre dospelé kravy je stanovená hmotnosť 850 až 1100 kg a kohútiková výška 145 až 155 cm.

Plemeno Aubrac

Aubrac je pôvodné plemeno pochádzajúce z Benediktínskeho opátstva v oblasti Aubrac na juhu Francúzska. Pôvodne bol tento dobytok chovaný vo vysokých nadmorských výškach nad 1200m, kde sú bežné časté zmeny počasia a nepriaznivá klíma. Tieto podmienky vychovali z Aubracov veľmi odolné jedince, ktoré boli chované na mäso, mlieko, ale aj na ťah v ťažkej práci a pomoci mníchom. V období od leta až do jesene sú vypustené na rozľahlých pastvinách a na zimu sa vracajú do maštalí, kde počas obdobia telenia privádzajú na svet ďalšie potomstvo pod dohľadom zootechnikov. Majú výborné materské schopnosti a výhodou tohto plemena je, že v dobe hojnosti si dokáže vytvoriť rezervy, ktoré využívajú v horších časoch. U dospelých jedincov je hmotnosť kráv cca 600kg s výškou v kohútiku 130 cm, u býkov 900 kg s výškou cca 140 cm.